Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla 2800B -2

24. 10. 2010

Radiový příjmač Tesla 2800B -2 

tesla-2600-i.jpgVýrobce: Tesla Pardubice n.p.

Osazení: 3ks 152NU70, 2ks 153NU70, 4ks 103NU70,dioda 1NN41

Vlnový rozsah: SV

Výroba v letech:1961/63

Známá retro kabelka ve stylu "brusel" jak se dnes s oblibou uvádí.Tento příjmač byl osazen plně polovodiči i přes vyslovenou myšlenku jednoho komunistického potentáta, který prohlásil, že pokud na západě vyrábějí polovodiče u nás počkáme a budeme vyrábět celovodiče.

Příjmač je instalován ve skříňce z tvrzeného papíru, stejně jako v té době vyráběný magnetofon START.Můj kousek jsem získal na Aukru za výjmečně nízkou cenu. Snad proto, že obal byl trochu dost rozlepen.Trochu jsem si s ním pohrál, lepil Herkulesem a Alkaprénem a bedýnku se mi podařilo sformovat.Příjmač se vyráběl v několika barevných provedeních a na pro vývoz byl označen názvem COMET.

Příjmač byl rozladěn po nějákém neúspěšném zásahu,takže jsem ho musel sladit .Napájení bylo řešeno dvěma ks 3V baterií. Protože jsou nedostupné, vyrobil jsem pouzdro na 3ks AA článků a 1ks AAA článku o vnějším průměru jako původní  3V baterie. Délkově tato kombinace  je stejná jako původní baterie.Na zadní straně příjmače je zkoušečka baterií s podrobným návodem a zdířka pro vnější anténu. Dnes,kdy jsou pásma DV a SV zamořena rušením z impulzních napájecích zdrojů,připojení vnější antény příjem spíše zhorší než zlepší.

Příjmač hraje a na středovlném pásmu si naladte prahu a můžete po obědě poslouchat pohádky jako děda Komárek z filmu Na samotě u lesa .

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla 2800B -2 Mír