Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jednotka předvolby LPA8

30. 10. 2010

lpa8-i.jpgUvedená jednotka se vyráběla v několika provedeních a ve dvou variantách.Se světlovody a bez nich. Byla použita v TV příjmačích  Merkur, Oravan color, Mánes color ,Color 438 a pod.

Má 8  poloh pro předvolbu programů plynule laditelných ve třech rozsazích 1-5 kanál, 6-12 kanál, 21-60 kanál . Tyto rozsahy se spínají pomocí páčkových  přepínačů umístěných pod předvolbou.Těmito přepínači se spíná ladící napětí pro varikapy v rozsahu 1,5-30V přes diodovou logickou matici do kanálového voliče Osmá předvolba byla osazena spinačem, který mění časovou konstantu  rozkladu při připojení videomagnetofonu tak, aby nedocházelo ke zvlnění svislých linií v horní části obrazu.

Tyto jednotky byly značně nespolehlivé, trpěly mechanickými poruchami popřípadě časovou netabilitou navoleného ladícího napětí.

U jednotek s optickou signalizací zvolené předvolby pomocí doutnavky a světlovodů se často vylomila packa na posuv stínící clonky a při provozu televizoru pak svítilo několik předvoleb najednou.Tuto závadu opravuji přilepením vytvarovaného tvrdého drátu na místo páčky na poškozené pozici předvolby viz. foto. 

Další častou závadou je vylomení dvířek od ladících potenciometrů .

Jednotka se osazovala jako samostatný celek a byla elektricky připojena k šasi pomocí plochého kabelu zakončeného vícepinovým  konektorem s klíčem.

Její demontáž a montáž do televizoru při osazeném šasi je někdy trochu horor co do přístupu. Řeším to magnetickým šroubovákem na přidržení samořezného šroubku a podložky při montáži v nakloněné poloze celého TV pod úhlem cca 30 stupňů,tak aby bylo vidět na otvory pro samořezky.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Jednotka předvolby LPA8