Jdi na obsah Jdi na menu
 

TV obrazovky

19. 9. 2010

obrazovky-i.jpgAsi nejdůležitější částí televizoru je obrazovka. Bez její správné funkce neumožňuje TV příjmač zobrazení obrazu. Televizní obrazovky se pro TV příjmače Tesla vyráběly v pobočce v Rožnově pod Radhoštěm.

První typ obrazovek pro TV příjmače Tesla 4001a a Tesla 4002a měly kruhová stínítka a typové označení 25QP20. Rozměr úhlopříčky byl 250 mm.Iontová past byla v těchto příjmačích elektromagnetická, tzn. že směr ohybu dráhy elektronů ke stínítku určoval magnetický tok vytvořený cívkou, přes kterou protékal proud.Elektrodový systém u těchto obrazovek je zalomený. Ionty, které mají velkou hmotnost ve srovnání s elektronem  nejsou ovlivńovány elektromagnetickým polem iontové pasti a narážejí do stěny hrdla obrazovky. V případě špatného nastavení iontové pasti, dopadají ionty na luminifor na stínítku. Vzhledem ke své hnotnosti mají velkou dopadovou energii , naruší stínítko a vzniká na něm kruhová vypálená skvrna.Tento jev je nevratný a vede ke zničení obrazovky.

Následně se používaly obrazovky typ 351QP44 a to v příjmačích Akvarel, Mánes, Oravan. Tyto již měly obdélníkové stínítko a iontovou past tvořenou permanentním magnetem.Úhlopříčka obrazovky je 350 mm.

Tyto obrazovky byly nahrazeny typem 35 MK 2 polského výrobce Zetos, které měly metalizované stínítko a nepotřebovaly iontovou past.Proto je u techto obazovek již elektrodový systém přímý.

Pro větší plochu pozorovaného obrazu se používaly obrazovky 431QP44 s úhlopříčkou 430 mm.Těmito obrazovkami byly osazeny příjmače Athos,Astra,Kriváň.

U těchto obrazovek se elektronová stopa paprsku zaostřovala pomocí posuvného kruhového magnetu.Vychylovací úhel byl 55 stupňů u obrazovky 25QP20 a 70 stupňů u obrazovek 351QP44 a 431QP44.

V televizoru Tesla Ametyst byla použita obrazovka polského výrobce Zetos AW 43-80 s vychylovacím úhlem 90 stupňů a elektrostatickým zaostřováním pomocí napětí 0-600V přiváděného na ostřící elektrodu.

Obrazovky 470QQ44 použité v televizorech Anabela, Miriam mají již vychylovací úhel 110 stupňů  nejsou však antiimplozního provedení a proto musí mít před stínítkem krycí sklo.

Obrazovka A 31-120W se používala v přenosných televizorech Minitesla, Daria, Pluto, Merkur. Je antiimplozní a vychylovací úhel mají 110 stupňů.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky TV obrazovky