Jdi na obsah Jdi na menu
 

Reprosoustavy

7. 12. 2011

Reprosoustavy jest kategorie přímo kouzelná. Každý máme své ucho,každému se líbí něco jiného.Nesporné je, že by reprosoustavy měly přenést elektrický signál co do věrnosti blížící se nedosažitelné hranici 100% na akustický signál.

Kdo stavěl vlastní reprosoustavu, včetně návrhu vyhýbky ví, že je snažší realizovat spolehlivou dvoupásmovku od sporné třípásmovky.Na webu v současnosti vyguglíte dost odkazů jak na stavbu , tak na úpravu  reprosoustav.

Kdysi v předrevolučních dobách tomuto sektoru vládly reproduktory z Tesly Valašské Meziřící  alias z "Valmezu".

Základem bylo koupit  tyto reprosoustavy a poté je upravit dle svého.Úprava spočívala v náhradě původní vyhýbky novou.Původní tlumivky se převíjely. Mnohdy byly navinuty z důvodů úspor Al drátem, nebo Cu drátem o malém průřezu. Krabicové  MP kondíky se nahrazovaly styroflexy. V AR vyšlo pár návodů na úpravu nebo stavbu dvoupásmových reprobeden. Já mám takto upravené reprosoustavy ARS 1014,které z původního tesláckého zvukového spektra nazývaného bum -cink vyluzují celkem slušný zvuk.

To jejich následníky třípásmovky TVM 330/4 se mi zvukově upravit již nepodařilo. Slouží jako monitory v garáži pro synovy kytarové exesy. Je na nich slyšet technický úpadek výrobků z valmezu.

Na trhu je mnoho výrobců těchto komponentů . Je ideální  si jít poslechnout  pár kousků do poslechového studia a pokud vám umožní připojit vaši aparaturu na jejich repro , neváhejte to před koupí udělat . Může se lehce stát,že váš zesilovač se s danou reprosoustavou nebude mít rád a to co jste slyšeli v poslechovce bude doma hororem.

Nyní mám za reprosoustavy výrobce jemuž nechci na svých stránkách dělat reklamu . Dá se říci, že cena reprosoustavy by měla být v poměru s cenou zesilovače 2:1.Tedy připojíte-li na zesilovač za 10000Kč repro za 5000kč , asi to k poslouchání moc nebude, ale v kategorii reprosoustav za 20000 Kč to dopadne úplně jinak. Rozhodně se na reproduktorech nevyplatí šetřit. To co nezachrání  v audio řetězci reprosoustava, která dává do signálu zkreslení v řádu jednotek procent, zesilovač s 0,003% zkreslením nedožene.