Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zesilovače

7. 12. 2011

Zesilovače akai-am39.jpg

K těmto členům reprodukčního řetězce má každý nejblíže. Neznám kolegu ze svého okolí, který by za život nepostavil aspoň jeden zesilovač. Také já mám pár kousků za sebou. Začal jsem na prosnulé řadě Transiwat 2 x 20 W. Potom jsem  postavil zesilovač pro minivěž Tesla 710 viz. jiné vlákno zde na stránkách a jako vrchol je stavba elektronkového zesilovače vlastní konstrukce.

Elektronkové zesilovače zažívají stejně jako gramofony velký návrat. Zvuková kvalita v podání elektronkového zesilovače kvalitní konstrukce přináší krásný  poslech basové složky . I když tyto zesilovače i v tom nejlepším provedení v cenových relacích kolem 150 000 Kč mají zkreslení signálu na úrovni 0,5% což je o několik řádů více než kvalitní zesilovač na bázi polovodičů , přesto zvuk z  nich je pro poslech mnohem příjemější.

Moje konstrukce používá osvědčené koncové pentody EL34 v dvojčinném zapojení, jako invertor a předzesilovač jsou použity dvojité triody ECC82, ECC83 .zes02.jpg

Výkon tohoto zesilovače je cca 2x 30W a vyžaduje tedy trochu citlivější reprosoustavy.V zesilovači je použito  inteligentní spínání anodového napětí,- podobný funkci Stand-by, postupný náběh žhavícího napětí pro koncové pentody a jiné vychytávky.

Cena součastek  pro tento zesilovač je cca 8000 Kč, přičemž 50% stály koncové transformátory z Kanady.

 

 

Dále vlastním poctivý celotranzistorový zesilovač AKAI AM 39,který svou váhou 13 kg dělá čest této zaniklé značce.U tohoto zesilovače jsem provedl úpravu v napájecí části, a to odstínění síťového trafa a použití filtračníchelektrolytických  kondenzátorů Aerovox.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zesilovače

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář