Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla ANP 290 B90

25. 10. 2010

 tesla-anp-290-b90-2.jpg

Tesla ANP 290 B90

Výrobce Tesla Pardubice n.p.

                                       Výroba v letech:1977-1978

 

Tento magnetofon koupili moji rodiče v roce 1977 za cenu 3050 Kčs, tehdy skoro dva platy. Po koupi se doma moc neohřál, byl několikráte reklamován se stále stejnou závadou , nespolehlivá mechanika.Po skončení záruky tohoto TEchnicky SLAbého zázraku , která v té době byla 6 měsíců jsem se rozhodl prozkoumat střeva tohoto přístroje a zjistit co tam vlastně je tak kouzelně nefunkční.

Mechanika: úžasná  akce DODO.Pro převíjení vpřed i vzad přenos pohybu přes kyvné rameno s mezikoly. Po vytahání gumového obložení na mezikolech nefunkční.Přístroj nebyl schopen spolehlivě přetočit pásek na různých průměrech cívek  až do konce.

Brzdy: scifi technického nedodělku, původní varianta brzděná provázkovou brzdou omotanou kolem unašeče a utahovaná přes rameno vodícího kolíku na pružině.Po ojetí provázku nutnost stále dolaďovat, takže jsem šasi už ani nemontoval na šrouby pro rychlou opravu.Posléze nahrazeno výrobcem páskem s filcem a jiným typem unašečů.

Motorek :  přítlačná pružinka na umělohmotném ložisku na řemeničce se po delším provozu obrousila a rotor klesnul a po té vydával hrozné zvuky.

Koncové vypínání: přes spínač s kontakty na vodícím kolíku-kladce a posuvném vozíku přítlaku spojováném pokovenou částí koncovek pásku. Docházelo k tomu , že proud elektromagnetu vypálil pokovenou část na pásku a bylo po vypínání.U dalších verzí nahrazeno přidáním tranzistoru, a tak tyto kontakty spínaly jen proud do báze.

Celkově nastavit mechaniku tak , aby fungovaly všechny funkce na průměry cívek od 100mm do 180 mm byla  práce pro zručného hodináře.

No ale co koupit , když v té době byla na trhu jen  B70 v hrozné šedé škatuli a pak toto.Výhodou B90 byla aspoň možnost pověšení na zeď,vypadalo to efektně a jestě naklopení do úhlu cca 30 stupňů postavením na zadní vyklápěcí nohu.Také uspořádání kotoučů do šikmého uspořádání vybočovalo z šedavého normálu technické dizajnové TESLÁCKÉ normalizace.

Když jsem vyměnil půlku mechaniky, změnil elektrické zapojení přístroje a sešteloval přístroj aby se z něj neozývaly různé pazvuky  tak to bylo OK. Co však s tímto přístrojem dělali druzí majitelé , kteří k technice neměli vztah jest mi záhadou.Teď nevím co by těmto úpravám řekli někteří sběratelé puritáni, ale já jsem přesvědčen,že právě tento přístroj tak jak byl upraven podává přesný obraz o stavu TESLY v té době. Obal původní TESLA ,elektronická střeva DODO.Ale i  přes všechny nářky vydržel přístroj ve funkčním stavu dodneška a je součástí sbírky.Asi proto, že jsem na něm hrál jen 3 roky a pak si koupil pořádnou kapitalistickou mašinku. 

Vyráběla se také stereofonní verze tohoto typu B93.

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla ANP 290 B90