Jdi na obsah Jdi na menu
 

Audio/ zvukové karty - konstrukční díly PC

19. 1. 2011

ess1868f.jpg

 

 Basa tvrdí muziku a PCčko bez audio karty si už  nedovedeme představit. V prvních počítačích byl jen sytémový reproduktor , který sloužil k indikaci chyb desky. U prvních DOSovských her se tento reproduktor použil i pro  jednoduchý zvukový doprovod. Audio karty byly zpočátku 8bitové, posléze 16 bitové. Kvalita  zvuku závisí na vzorkovacím kmitočtu , obvykle 44100 Hz, což je kvalita vzorkování CD přehrávačů,samozdřejmě může být i vyšší.

Mezi stálice patří firma CREATIVE a karty označené Sound Blaster live 5.1. U low-end základních desek se využívá audio čip AC97  osazený na základové desce. 

První audio karty byly osazeny i IDE portem pro připojení CD-ROM mechaniky. Byly také vybaveny ruční regulací hlasitosti výstupu  pomocí potenciometru . Tehdy  ješte nebylo  možné využít  digitální regulace přes OS.

 Kdysi jsem měl osmibit počítač Comodore 64, který měl v sobě na tu dobu dost dobrý audio čip SID 8580 který se dal použít jako levný syntetizátor. Pro amatérské hudebníky přímo pohoda za pár korun.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky PC díly