Jdi na obsah Jdi na menu
 

Stolní PC s procesory řady 486

11. 1. 2011

486dx4f.jpgTato řada počítačů byla realizována ve skříních (case) , které měli v přední části displey jenž zobrazoval frekvenci procesoru.Typické bylo osazení zdrojem AT, který se vypínal síťovým vypínačem a měl výkon většinou 200W.

486dx4e.jpg

Na přední straně PC case se nacházelo ještě tlačítko TURBO, kterým bylo možno snížit frekvenci procesoru pro staré softwarové aplikace a tlačítko RESET pro studený start zatuhnutého systému.

Skříně byly osazeny FDD mechanikami 3,5" a 5 ". Posléze byly zastaralé 5" mechaniky nahrazeny  CD-ROM mechanikou .U desek, kde BIOS není schopen detekovat připojenou CD-ROM mechaniku , se pro její připojení do systému užívala zvuková kata s IDE řadičem.Na takto zapojenem PC mohu i na procesoru INTEL 486 pracujícím na frekvenci 33Mhz spolehlivě v operačním systému  DOS přehrávat na CD-ROM mechanice  BTC 40x  s vlastním programem od výrobce mechaniky  a ovladačem pro DOS veškerá datová i zvuková CD i v DOSu.Tento program obsahuje také  jednoduchý soft pro zobrazení přehrávače s funkcemi Play, Stop, Vpřed, Vzad, Přeskakování skladeb a vysunutí šuplíku.Obsahuje i indikaci časové délky kladby a celkové délky CD.Zároveň se informace o indikované CD mechanice přenese i do operačního systému WINDOWS 3.11 kde můžete využívat   mechaniku jako plnohodnotný disk D.

Základová deska byla osazena jedním až dvěma konektory IDE řadiče a řadičem pro FDD mechaniku.

Pro zálohu BIOSU se používal IO DALLAS 1287 ,  který má v sobě zabudovanou baterii. Mnohdy se stává, že tato baterie již ztratila kapaciu a BIOS  není schopen uložit data. Proto je nutné odstranít část pláště na boku IO u vývodů 16 a 20 až se dostanete k zalitým vývodům z baterie. Na tyto vývody napájejte baterii 3V, např CR 2032 a tím zajistíte zálohu BIOSu.

Následně byl tento obvod nahrazen malým akumulátorem. Při delším odstavení z provozu  nebo při stárnutí akumulátoru došlo k jeho vybití a vynulování BIOSu.

Poslední klasická verze zálohy BIOSu je knoflíková baterka třívoltový typ CR 2032.

Osazení základové desky rozšiřujícími sloty bylo zpočátku na 8 bitové bázi ISA, poté byl slot ISA rozšířen na 16 bitovou sběrnici, konektor bylo nutno prodloužit o další kontakty.

Dalším typem sběrnice je 16 bitová sběrnice PCI.

Jako poslední byl u těchto systémů instalován konektor pro grafickou kartu AGP ve verzi 1.0

Socket  je pro procesory 486 dvojí, původní starší typ pro procesory 386 a 486 šedý socket 3 novější typ pro procsory 486 bílý také typu socket 3.

Pro první Pentia I a Pentia MMX je využíván socket 7(8) , který je již vybaven aretací a socket je vybaven úchyty pro pružinové pero,které drží aktivní nebo pasivní chladič. 

Procesory do typu 486 a taktu 50Mhz nepotřebovaly aktivní chlazní ventilátorem a do frekvence 40 Mhz nevyžadovali ani pasivní chladič.Proto u prvních desek nenajdete konektor pro připojení ventilátoru.Při uprrage BIOSu na modernější verzi tak,aby deska mohla obsluhovat i novější procesory je nutné vřadit do napájení HDD vsuvku která má odbočku pro napětí 12V a umožňuje napájení ventilátoru pro chlazení procesoru.

Desky byly osazeny paticemi pro paměti SIMM-30, SIMM-72, posléze DIMM v provedení EDO RAM a SDRAM.

Moduly SIMM-30  se osazovali bloky0.5 MB a  1MB a musely být instalovány min.ve 4 bancích. Měl -li počítač v roce 1990 8MB operační paměti, byl to comp za pořizovací cenu cca 50 000 Kčs.Na této konfiguraci spolehlivě pracoval OS W3.11 se všemi programy.Procesor 486 pak dokázal obsloužit maximálně 32MB RAM paměti.To spolehlivě stačilo na svižnou práci v OS systému W95 a OFFICE95. Na konfiguraci 486DX4 ,100Mhz a 32MB RAM spustíte i MP3 s vzorkovacím kmitočtem 192kHz.O videu si však můžete jen nechat zdát. Na stačil až procesor Pentium MMX 266 MHz. s videokartou s pamětí minimálně  4MB.Nesmíte však pohnout myší, jinak se systém zakousne.

Tyto základové desky nejsou opatřeny systémem PaP a tak veškeré přídavké karty a procesory se musí takzvaně načipovat pomocí pinů.Někdy bez podrobného manuálu je to věc zcela nemožná a desku není možné plně aktivovat. I tak je to někdy hezká detektivka.Nicméně je s podivem, co je možné z některých desek vykouzlit. Samozdřejmě nepočítejte s tím, že na těchto deskách rozjedete poslední výdobitky softu, ale když zjistíte, že program, který se vleze na jednu disketu  formátu 1,4Mb plní stejnou funkci jako jeho moderní kolega,který je obalen jen novým grafickým balastem,zjistíte,že výrobci softu jdou ruku v ruce s výrobci  "hardweru" a nutí nás kupovat své nové a nové výrobky.

Při oživování a rekontrukci používám pouze legální software dle licenčních podmínek výrobce, viz. foto v příloze.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Stolní PC s procesory řady 486