Jdi na obsah Jdi na menu
 

Telefunken Pamir

25. 9. 2010

 

TELEFUNKEN PAMIR

Osazení: ECH11, EBF11, EF11, EL12, AZ12, EM11

Vlnové rozsahy: KV1, KV2,  SV, DV

Výroba:1939/1940

telefunken-pamir-.jpgUvedený příjmač jsem získal v zuboženém stavu. Skříň a stupnice byly pomalované barvou, zřejmě bylo někde v dílně. Naštěstí barva přes vrstvu prachu nepřilnula k podkladu.Opatrně jsem vatičkami na špejli očistil stupnice.Byla to mravenčí práce ,ale vyplatila se. V příjmači se přede mnou vyřádily váleční servisáci, kteří odstranily cívky z krátkovlných vlnových rozsahů. Také v napájecí části byly značné zásahy. Nezbylo než podle knihy od pana Baudiše uvést elektrické zapojení do původního stavu.

Navlečení a zprovoznění ovládání  posuvu stupnicového ukazatele a ladění bylo až  na několikerý pokus, protože původní lanko se nedochovalo a kladek je v přímači tolik, že trefit se na poprvé se rovná zázraku.

V napájecí části se pracuje s napětím cca 400V, proto oprava původního vyschlého filtračního kondenzátoru 16M/450V v síťové části spočívala v zapojení dvou kusů  kondenzátorů 50 M/250V do série a jejich zabudování do původního obalu na šasi.Jak se to povedlo posuďte na foto.Na šasi u reproduktoru je další kondenzátor,bohužel původní se nedochoval,takže jsem použil  teslácký 16M/375V.U příjmačů Telefunken je magnet vytvořen cívkou napájenou proudem z anodového napětí pro koncovou pentodu EL 12 spec.Toto vinutí slouží zároveň jako vyhlazovací tlumivka .

Kondenzátory použité v příjmači měly všechny značný svoda proto  byly nahrazeny novými, později je zabuduji do původních obalů z demontovaných vadných kondenzátorů.

 Skřín příjmače prošla kompletní renovací , odstíny moření jsem upravil dle foto dostupných na webu.

Koncová pentoda EL 12 měla  sekundární emisi, která se projevovala po 5 minutách provozu nárůstem anodového proudu.Po dobu opravy, byla tato pentoda  nahrazena mezipaticí a elkou EL 84. Po získání nové EL12   jsem tuto zpetně osadil do příjmače.

Vzhledem k rozměrům skříně a reproduktoru má příjmač výbornou reprodukci. Basy jsou typicky elektronkové , měkké a hutné.

 

Náhledy fotografií ze složky Telefunken Pamir