Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla Talisman

26. 9. 2010

talismanky.jpgPříjmače typové řady Tesla Talisman mají svůj původ v příjmači Telegrafia Talisman a Philips Phileta. Konsktrukřní podobnost je více než náhodná.Tyto příjmače jsou univerzálního zapojení,tzn. nemají transformátor . Jejich využití tak mohlo být jak pro střídavou tak stejnosměrnou síť. V době historicky nedávné byly různé rozvodové soustavy. Já pamatuji jen systém st. 110V  versus 220V ,  ale snad se někteří pamětníci  ozvou a napíší kde se u nás provozovala po válce ss. rozvodová síť.

Typová řada: 305U, 306U, 307U, 308U

Rok výroby:1949 - 1958

Osazení elektronkami:UCH21, UCH21, UBL21, UY1N.

Ve žhavícím obvodu elektronek je zapojen srážecí odpor a dvojice žárovek v originále 7V/100mA , náhrada 6,3V/100mA. Tyto žárovky zárovň sloužily jako pojistky. Po zapnutí příjmače se nejdříve rozsvítí žárovky, teče přes ně zvětšený proud  studených vláken elektronek. Po chvíli se jas žárovek sníží až do doby plného nažhavení elektronek.

Vlnové rozsahy : KV, SV, DV.

Pozor vzhledem k univerzálnímu zapojení může být  šasi pod plným síťovým napětím. Proto je nutné,  aby šroubky na knoflících byly zakápnuty izolační hmotou (vosk, silikon a pod.) tak jak to je v originále.

Přidal jsem par aktuálních foto k rozšířené sbírce Talismanů

Na webu jsem sehnal návod na náhradu usměrńovačky UY1N je zobrazeno ve foto příloze.

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla Talisman

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář