Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla 4102U Mánes

manes-1.jpgJedná se o první příjmač koustruováný jako superhet tedy s kanálovým voličem. Tyto příjmače byly osazeny 6-ti polohovým kanálovým voličem, v kterých byly osazeny cívky pro VF zesilovač a směšovač na TV kanály  v daném regionu.

Praha, Ostrava a okolí přednostně kanály 1-6

Brno, Bratislava kanály 1-2 ,6-10

Tento příjmač mám ve dvou provedeních.Jeden s obrazovkou 351QP44, která má osazenu iontovou past, druhý s obrazovkou 35MK2M, tato obrazovka má metalizované stínítko a iontovou past nepotřebuje.

Tyto příjmače se vyráběly současně v Tesle Strašnice a Tesle Orava. Moje příjmače jsou ze slovenské produkce.

U techto příjmačů je slabina v automatickém řízení řádkového kmitočtu a to v budícím stupni osazeném elektronkou ECC82.Toto zapojení je dosti citlivé na napájecí napětí a proto při přechodu napětí v napájecí síti z 220V na současnch 230V dochází k tomu, že tento obvod je často nefunkční, dochází k ujíždění kmitočtu a synchronizace se nedá pořádně nastavit (obraz se rozpadá do pruhů).

Stačí změnit srážecí odpory v obvodu napájení a dostat napětí na elektrodách této elky do souladu s napětími uvedenýmy ve schematu od E. Kottka a je vyhráno.

Oba příjmače po vyčištění, výměně pár kondíků - nešťastná řada obdélníkových svitků, kterými jsou osazeny telky Tesla vyrobené v letech 1958-61,nastavení pracují bez problémově.

Někteří zarytí historici doporučují tyto kondíky vyvařovat v parafínu, tímto se prý naimpregnují a fungují.Co je platná impregnace, když dané rozpraskané kondíky jsou již mockrát proraženy. Protože se jedná o technologii MP, proražení  se samovolně odstraní odpařením hliníkové folie v míste průrazu.Jenže každým proražením se zmenšuje plocha folie, a tak často dochází k radikální změně kapacity. Při provozu televizorů kdy jsou tyto kondenzátory osazeny v obvodech rozkladů, jsou tyto značne napěťově a proudově namáhány. Proto tuto metodu zásadně pro televizory nedoporučuji, nechcete-li vyhořet.

Chcete-li však mít ryze původní televizor bez úprav , vydejte se touto cestou.Doporučuji pak dobrou pojistku domácnosti a zamezení zásahů či přítomnosti rodinch příslušníků, kteří mohou zneklidnět, když to v telce po zapnutí trochu bouchne, při explozi kondíku.

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla 4102U Mánes

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

manes

(Lukas, 6. 4. 2015 13:56)

dobry den mam dve tv prijmace Tesla 4102U Mánes.
chtel jsem se zepat kdo by mel zajem me číslo je 603704789