Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla 4106U Ametyst

29. 8. 2010

obraz022.jpgVýrobce: Tesla Strašnice n.p.

Vyráběno v letech :1960 -1962

 

Osazení elektronkami / polovodiči

 

Kanálový volič:                      PCC84, PCF 82

OMF:                                       EF 80, EF80, EF 80

Obrazový zesilovač:             PL83

ZMF + zvukový detektor:     PCF 82, EF 80, PABC 80, PL 82

Odd. synchronizace:             ECH 81

Snímkový rozklad:                 PCL 82

Řádkový rozkad + VN:          PCF 82, PY 88, PL 36, DY 86

 

Obrazovka:                            AW 43-80, polský výrobce Zetos

 

Ametyst je posledním typem TV příjmače, který se vyráběl v n.p. Tesla Strašnice. Tento typ příjmače se použil také v kombinaci  "Ametyst sektor", kde byl ve skříni s radiovým příjmačem Filharmonie.

Můj typ je z  inovované výrobní řady, nemá již v napájecí části anodových napětí  vyhlazovací tlumivku, místo ní jsou instalovány další dva elektrolyty 2x100M a 1x 200M.

Příjmač jsem jako obvykle úplně demontoval a zbavil nečistot suchou a mokrou cestou.Po prohlídce pod šasi jsem zjistil, že přístroj oživoval přede mnou nějáký bastlíř. Některé součástky byly nahrazeny novými s hodnotami nezaručujícími správnou funkci obvodů.

Při formování elektrolytů , bylo nutno vyměnit dva kusy umístěné shora na šasi. Byly vyteklé a nafouklé.Všechny vyměněné součástky jsou na přiložené fotografii. Klasicky to bylo pár popraskaných MP kondenzátorů.Opravil jsem srážecí odpor v žhavícím řetězci , který je v držáku na VN kobce  . Má mít hodnotu 150 Ohm,  ale část odporu byla po odbočku spálená. Tuto spálenou část po odbočku jsem nahradil  odporem 47 Ohm/4W. Síťový spinač také nefungoval. Po proměření síťového vypínače, který je spřažený s potenciometrem hlasitosti jsem zjistil , že jeden jeho pól nespínal a někdo ho proklemoval. Vypínač tedy nefungoval jako dvoupólový. Při použití flexošňůry tedy hrozilo, že při vypnutí pouze pracovního vodiče byl  příjmač trvale pod napětím.Musel jsem ho rozebrat odehnutím tří pacek a vyjmutím bakelitového dílu od potenciometru hlasitosti. Pozor tyto packy se rády lehce ulamují,chce to cit. Poté bylo nutné vyčistit kontakty a klopný mechanismus vypínače. Po demontáži krycí plechové stěny kanálového voliče jsem vyčistil jeho kontakty a nakonzervoval je Kontoxem. Dvanáctipolohový karuselový volič je osazen 10 kanály.

Po provedení kontroly izolačních stavů jsem zapojil příjmač a po nažhavení elektronek (cca 60 vteřin) jsem měřil hodnoty účinostního napětí  na účinnostním kondenzátoru a záporného předpětí na g1 elektronky PL36. Hodnota účinnostního napětí dává informaci o funkci pentody a účinnostní diody, předpětí na g1 o funkci budiče výkonostního stupně rozkladu. Jeho hodnota 460V svědčila o závadě v obvodech VN nebo strátě emise  elektronek v  obvodu řádkového rozkladu.Vyměnil jsem elektronky PCF 82 a PL 36. Účinnostní napětí se zvýšilo na 580V. Obrazovka stále nejasila. Po proměření napětí na patici obrazovky jsem zjistil, že není napětí na ostřící elektrodě. Byl vadný odpor 1M, přivádějící napětí z účinostního kondenzátoru na trimr ostření 4M. Po jeho výměně obrazovka již měla všechna napětí v pořádku, účinnostní napětí bylo 670V, ale obrazovka stále nejasila. Nezbylo než dostavit iontovou past. Použitá iontová past nemá tvar magnetu na držáku s pružinou, ale je ze dvou magnetů přilepených na držáku ve tvaru písmena W . Po tomto kroku se na obrazovce objevil obraz, který nešel zasynchronizovat. Vyměnil jsem všechny kondenzátory (10k,100p,47K,10K) v obvodu elektronky ECH 81. Po tomto zásahu již byl obraz  v synchronismu. Bylo potřeba jen dostavit středění obrazu posuvným otočným magnetem a bylo hotovo.

Při provádění renovací dostanete časem do ucha cvrdlikání a pískání rozkladových obvodů podle nichž můžete posoudit správnou funkci rozkladů TV příjmače bez pozorování obrazu na obrazovce.

Příjmač Azurit je kvalitní a kompaktní konstrukce,Šasi je spojené v jeden celek s držákem obrazovky a dá se po demontáži  dvou šroubů na zadní straně příjmače vysunout .Krycí sklo před obrazovkou se dá lehce vyjmout a vyčistit bez nutnosti demontáže šasi a obrazovky.Vstupní citlivost je i po letech  dobrá, zachytil jsem vysílač Kojál na 9.kanále ve vzdálenosti 100 km na pětiprvkovou anténu se svodem o délce cca 10m.

Na tehdejší dobu spolu s TV Lotos vyráběném v n.p. Tesla Pardubice to byly příjmače na dobré technické úrovni.

Při provádění renovace jsem měl k dispozici pouze foťák v mobilu, tomu odpovídá jejich kvalita.  Až bude čas dodám lepší.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla 4106U Ametyst

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Important question

(Clieeelurb, 8. 10. 2018 14:33)

So you prefer something startup new? Look at this site. Only there the choice of hot pussy girls for every unique guy and completely free! They are responsible slaves, they will and want do anything you order !
https://rebrand.ly/governy#O39