Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla 4331A Mánes color

24. 10. 2010

tesla-manes-predek.jpgTV Tesla 4331A Mánes color

Výroba: Tesla Strašnice n.p.

Osazení: polovodiče, IO,  obrazovka 32LK2C-1 výroba v SSSR

Napájecí zdroj: typ IPSALO, galvanicky oddělené šasi od napájecí sítě

 

Můj příjmač jsem získal při sběrové neděli v obci Horní Heřmanice.Byl odložen u autobusové zastávky v hromadě jiných nepotřebných věcí. Po kompletní očistě saponáty, vyfoukání prachu z šasi přístroje, promazání potenciometrů Kontoxem jsem poprvé zapnul příjmač.Start tohoto kusu má jiný začátek náběhu než u Oravana, kde je slyšet proudový náraz  startu.U tohoto typu je ticho, až jsem si myslel , že je příjmač nefunkční. Příjmač se však přesto  rozjel ,obrazovka je na svůj věk  v dokonalé kondici, a příjmač pracuje bez závad. Tímto děkuji původnímu majiteli za šetrné zacházení.  V příjmači jsou na pravém držáku šasi a pomocném zdroji nalepeny magnety, zřejmě pro zlepšení čistoty bareb u sovětské obrazovky. V TV Oravan color nic takového není.Šasi těchto TV  příjmačů jsou si hodně podobné.

Častou závadou příjmačů s napájecím zdrojem IPSALO je ztráta kapacity kondenzátoru C87,C87b 100+100 mikroF. Zdroj pak nepravidelně pulzoval nebo nenaběhl. Také  tyrystory KT 110 a KT120 trpěly častými závadami.Při poruše VN násobiče TVK30-SI6  zdroj neustále pulsuje, závadu odhalíte odpojením VN násobiče od VN trafa.

Jediná závada na mém kusu je stále svítící kontrolka u předvoleb č.1,2 ,zřejmě mechanická závada v clonkách jednotlivých předvoleb a chybějící krytka předvoleb, takže nefunguje spinač na aktivaci potenciometru AFC.

Kdyby jste někdo měl dvířka dejte vědět, jinak budu obcházet sběrné dvory snad se mi poštěstí.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla 4331A Mánes color