Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla TV 4002A

23. 5. 2010

tesla-4002a-5.jpgTelevizní příjmač TV 4002A

vyráběn národním podnikem Tesla Strašnice v letech 1954-1957.

Uvedený příjmač vlastním ve dvou kusech. První jsem získal na inzerát v roce 2006 v Praze. Větší koncentrace těchto příjmačů je v Praze a okolí dána historickými počátky vysílání ČT, kdy na Petříně byl vybudován v padesátých letech 20. století první vysílač TV signálu, pracující na 1.kanálu.Tento byl zvolen pro konstrukční jednoduchost příjmačů s přímým zesílením TESLA  řady 4001, 4002, které pracovaly pouze s  jedním příjmaným kanálem. V Česku to byl 1.kanál ,Praha Petřín, později Ostrava Hošťálkovice , na Slovensku se tyto příjmače dodávaly v modifikaci na 2. TV kanál, vysílač Bratislava město.

Každý kdo sbírá černobílé TV příjmače z produkce n.p. Tesla touží mít tento příjmač jako základ sbírky.

Daný příjmač však byl již z výroby osazen obrazovkou 351QP44 včetně všech úprav pro tuto obrazovku.

Po kompletním rozdělání, vyčištění, vyměnění svitkových kondenzátorů, drobných oprav skříně pracuje příjmač bez závad ,obrazovka má dobrý jas i kontrast.

V modulu rozkladů jsou uprovedeny úpravy, které jsou podrobně popsány v knize "Úpravy televizních příjmačů" od autorů V.Čadského a kol.

Jsou to zejména úpravy v obvodu řádkového rozkladu (6L50,6Z31,1Y32T) pro zajištění zvýšení výkonu a zvětšení VN z 7KV na 10 KV, pro urychlovací napětí obrazovky 351QP44.I přes tyto úpravy není linearita zcela ideální viz. foto, protože nejde stabilně nastavit proud vychylovacích cívek, který se uzavírá přes pentodu 6L50 a účinnostní diodu 6Z31. Proto má obraz monoskopu tvar mírného šišoidu.

Úpravy jsou také provedny v obvodu snímkového rozkladu (6L31) pro zvětšení výkonu tohoto bloku.

V obrazovém zesilovači je původní elektronka 6F32 nahrazena elektronkou 6F36, která má vyšší strmost a tímto má i větší zesílení celý obrazový zesilovač. Tímto došlo k tomu, že obraz i na větší obrazovce má u tohoto příjmače dobrý kontrast viz. kapitola foto tohoto příjmače.

V obvodech obrazovky je vynechána elektromagnetická iontová past a nahrazena klasickou magnetickou pastí (permanentní magnet v kleštině a pružinka,která uchycuje past na hrdle obrazovky).Vychylovací cívky jsou upraveny dle popisu v uvedené knize,kapitola 2 "Úprava televizního příjmače TESLA 4001 na obrazovku 351QP44", strana 23.

Elektronky 6L31 a 6Z31 byly osazeny v od výrobce fy. TUNSGRAM s evropským označením.

Všechny tyto úpravy byly provedeny profesionálně ve výrobním závodě.

Druhý příjmač v.č. 00005504 jsem získal v roce 2009 za odvoz od profesora, který vyučoval mého syna na elektroprůmyslovce.Byl 50 let uskladněn v obýváku pod přehozem. Tomu odpovídal i jeho stav.K tomu jsme jako přídavek dostali i návod k obsluze.Vše původní, pečetě jsem porušil až z důvodů očisty.Obrazovka taktéž původní  25QP20. Prostě pan profesor byl pečlivka, díky mu za to.

Po kompletním vysátí a očistě trocha prachu, který se do ní po 50-ti letech nečinnosti dostal, výměně tří kondíků, jednoho odporu a elky 1Y32T, která měla volnou čepičku telka naběhla a šlape bez problémů dodnes.Letos jsem se rozhodl provést repas obrazovky, která se zdařila. kontrast a jas se zlepšil o 100%, takže pokoukáníčko je zaručeno na pár let dopředu.

U obou příjmačů se mi u příjmu pouze na rozsahu  DV projevil posun polohy ručičky ladění proti stupnici  na stanici ČR 1. Stačilo drobně přihnout jeden závit na oscilátorové cívce a tímto posunem frekvence oscilátoru se ručička dostala do správné polohy.magické oka - indikátory vyladění byly kupodivu v dobré kondici.

U tohoto příjmače se mi líbí rychlý start obrazu po zapnutí síťového vypínače, způsobený paralelním napájením žhavení elektronek.Obraz se objeví do 30 s po zapnutí příjmače.Oba příjmače nejsou vybaveny přídavným zesilovačem,dle technické zprávy takto neupravený příjmač má citlivost 500 mikroV. Pomocí konvertoru Tesla je možné i tak zachytit několik vysílačů takže odhaduji,že to s citlivostí nebude až tak zlé.

Koukněte se do fotogalerie a posuďte úroveň provedené renovace sami.

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla TV 4002A

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář