Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla TV 4110U Oravan

tv-oravan.jpgTento příjmač a jeho specifikace je popsána u odvozeného typu Kriváň.

 Výrobce Tesla Orava n.p.

Výroba v letech 1960 - 1960

Osazení elektronkami / polovodiči

 

Kanálový volič:                    PCC84, PCF 82

OMF:                                     EF 80, EF80, EF 80, EF 80

Obrazový zesilovač:           EF 80

ZMF + zvukový detektor:   EF 80, PACB 80, PL 82

Odd. synchronizace:           PCF 82

Snímkový rozklad:               PCL 82

Řádkový rozkad + VN:        ECC 82, PY 83, PL 81, DY 86

Obrazovka:                           35MK2 polská, metalizovaná bez iontov. pasti

Příjmač jsem sháněl s nostalgie.Mým prvním barevným televizorem byl Oravan Color, který jsem si za "komárů" koupil zcela náhodně bez jakékoliv fronty. Na tento typ příjmače se stávaly fronty, psali pořadníky a ti kdo měli nějákou tu valutu nebo bony si ho mohli koupit v TUZEXU.Já jsem navštívil místní prodejnu elektro, kde jsem na jednom z pěti kusů televizorů  viděl cedulku "Zamluveno do 15 hod". Bylo 15,30 takže telka byla volná.Zaplatil jsem 9500 Kčs přes kartu sporožira, to byly takové šeky a spokojeně jsem telku odtáhl domů.Naši měli Color Fatra, takže jsem byl barevně vzdělán , ale já měl zrovna novej byt a barevná telka se hodila.Oravánek slouží do dneška a je  jedním z exponátů.

Starší černobílý kolega byl koupen u prodejce starožitného nábytku za 50 Kč.Tento prodejce zároveň prodával Blaníky za pětikilo!!!  TV je starší model, šípák, ty novější s přední rovnou lištou už nejsou ono.Když jsem ho nakládal do auta, kde již byly další 3 telky projevil prodejce podezdření , zda-li nejsem jeho konkurent v antik bazaru.Ubezpečil jsem ho , že kšeftuji v jiné branži a ještě jsem dostal kontakt na jeho kámoše, kterej je bývalý televizní opravář a má v baráku  ve stodole dva žebřiňáky starejch telek.Hnedle jsem ho naťuknul, uvidíme co se z toho vyvine.Mým problémem je místo a teď už i únosnost půdy, protože větší část sbírky mám na chalupě a odhaduji, že jsem na půdu odtahal už dvě tuny harampádí. Protože základ chalupy je z roku 1812 nepřepokládám, že podlaha na půdě má nekonečnou únosnost. 

Následuje vyčištění. To realizuji většinou tak, že demontuji příjmač na části. Skříň, ovládací knoflíky, šasi, elky,obrazovka s držákem.Vše nejdříve zbavím prachu suchou cestou, vysátím, vyfoukáním a pod.Šasi následně čistím mokrou cestou voda + saponát. Jsou - li na šasi mastné fleky provedu očistu technickým benzínem. POZOR !!!. Některé starší umělé hmoty jsou na benzín háklivé. Může dojít k jejich rozleptání.Ovladací knoflíky zásadně čistím v teplé vodě ,saponát a kartáček. Obrazovku opatrně otřu na straně grafitového nánosu vlažnou vodou,opatrně hrozí setření. Okolo VN vývodu na obrazovce a přední stranu stínítka   očistím klasickou Okenou, Iron a pod. Všechny moderní čistící prostředky na bázi alkoholu se neosvěčily.Dělají šmouhy i přes své  reklamní slogany. Skříň očistím ,při silném znečistění i mokrou cestou a kartáčem a rychle vysuším fénem.Má -li skvrny od vody - kola od květináčů a pod. ošetřím ji přípravkem HG restaurátor nábytku na světlé nebo tmavé dřevo. Dělá zázraky a výsledek je překvapující.Gumové součásti konzervuji Reguminem.

Kontakty kanálových voličů čistím klasickou gumou na tužky typ tvrdá-měká. Ošetřím je Kontoxem.

Dále klasicky výměna prasklých kondíků, prostříknutí potenciometrů Kontoxem a už se je na co dívat.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla TV 4110U Oravan