Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla TV 4111U Kriváň

pohled-na-obraz-3.jpgVýrobce:Tesla Orava n.p.

Vyráběno v letech 1960-1962

Osazení elektronkami / polovodiči

 

Kanálový volič:                      PCC84, PCF 82

OMF:                                       EF 80, EF80, EF 80, EF 80

Obrazový zesilovač:             EF 80

ZMF + zvukový detektor:     EF 80, PACB 80, PL 82

Odd. synchronizace:             PCF 82

Snímkový rozklad:                 PCL 82

Řádkový rozkad + VN:           ECC 82, PY 83, PL 81, DY 86

Obrazovka:                             430QP44

 

Uvedený příjmač se vyráběl ve dvou variantách s obrazovkou o úhlopříčce 43 cm typ Kriváň a s obrazovkou o úhlopříčce 35 cm typ Oravan.Na svou dobu to byly technicky zastaralé příjmače, protože v té době se v čechách vyráběly Ametysty a Lotosy a to byla jiná technická úroveň . Tyto příjmače však byly první co slovenští technici v Oravě vytvořily a je patrné , že jen navazovali  konsktrukčně na předchozí typ Mánes s použitím nových sdružených elektronek PCL 82. a přidáním 3. stupně v OMF zesilovači.Výhodou je , že přední krycí sklo jde vyjmout a vyčistit bez nutnosti demontáže šasi a obrazovky.

Můj příjmač sloužil na půdě jako ptačí hnízdo,byl plný zbytků peří,slámy a ptačích výkalů. Místo elektronek byly jen prázdné patice. Byl však za odvoz a tak jem ho vzal s pocitem , že renovovat se dá vše. 

Po kompletní rozborce a debordelizaci následovala koupel šasi, jeho sušení. Kupodivu se ptačí trus projevil jako dobrý konzervant, protože po umytí se šasí zaskvělo ve své kráse.

Vyměnil jsem pár kondíků, osadil elkami, dostavil iontovou past , dolatit ZMF podle ucha.To znamená , aby se při titulcích neozývalo z reproduktoru protivné vrčení a bylo hotovo.Při slaďování ZMF podle ucha chce trochu trpělivosti, když už se Vám dá , že je vše OK , příjde jiná obrazová scéna a zvuk opět vrčí .Chce se to vrátit na počátek a provést to znovu.Dobré je při tomto úkonu zkontrolovat kapacitu elektrolytu s hodnotou  obvykle 5-10 mikroF.  Obrazovka je dobrá, telka hraje bez jakýchkoliv problémů.Na fotkách je obrazovka ještě před regenerací, po provedení regenerace se obraz výrazně zlepšil.

Zajímavostí je, že iontová past má na magnetu červenou značku obráceně. U všech ostatních příjmačů směřuje pól magnetu s červenou značkou dolů. Takto je to popsáno i v servisní dokumentaci. U tohoto přístroje je to obráceně. Póly magnetu jsem pro jistotu změřil Teslametrem.

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla TV 4111U Kriváň