Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla TV 4119U Miriam

p1050558.jpgTento příjmač se vyráběl v letech 1966-1967 v Tesle Orava na Slovensku

Příjmač je osazen elektronkami spolu s polovodiči. Jako v prvním TV příjmači je zde v obvodu ZMF použito dvou kusů tranzistorů OC 170. Je osazen obrazovkou 470QQ44. Je to poslední příjmač u kterého bylo použito před obrazovkou krycí sklo. Dále již Tesla Orava používala jen obrazovky v antiimplozním provedení.Je zde použito obvodu frekvenčně - fázové synchronizace. Tento obvod je při přesném nastavení  schopen spolehlivě zasynchronizovat obraz řádkového rozkladu a proto již není vyveden na zadní stěně ovládací prvek pro nastavení této synchronizace.

Příjmač jsem poskládal ze dvou poškozených přístrojů. Z jednoho kusu je skříń , obrazovka, základní deska. Z druhého je kanálový volič, kryty VN trafa a knoflíky.

V příjmači bylo nutno upravit pracovní bod elektronky snímkového rozkladu PCL 85 a nastavit obvod frekvenčně - fázové synchronizace.Také bylo nutné nastavit kmitočet řádkového kmitočtu  pomocí cívky L302. Bez těchto úprav nebylo možné obraz ustavit do synchronizace  a nastavit rozměr ve svislém směru.

Vzhledem ke změně napětí v rozvodné síti z 220 V na 230 V je nutno upravit předřadným odporem cca 15 - 22 Ohm/15W napětí na elektrolitech. Bez této úpravy byla neklidná synchronizace a zbytečně se napěťově a výkonově namáhal stupeň řádkovédo rozkladu.

Obrazovka má  i po 40 letech výborný kontrast i jas.U drátových přívodů zapojených do patice obrazovky se projevila typická závada této řady TV příjmačů ztvrdnutí izolace vodičů a jejich ulámání při vyklopení šasi.Odstraní se to spolehlivě předrátováním,zkrácení vodičů většinou nepomůže protože pak jsou přívody  při zaklopení šasi krátké.Příjmač má dobrou vstupní citlivost.Je to jeden z posledních "držáků"od Tesly, následující modely s kanálovým voličem typu Dajána byly častým zdrojem poruch.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla TV 4119U Miriam