Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tesla TV 4203A Athos

predni-pohled-3.jpg   

Výrobce TV příjmače Tesla Pardubice v letech 1957 až 1958

Tento příjmač jsem získal za odvoz od majitele starého rodinného domku, který procházel rekonstrukcí a tento televizor mu překážel.Lokalita byla v okolí blanenska. Tyto televizory distribuoval podnik Domácí potřeby. Zřejmě ÚV KSČ a nějáký papaláš pro oblast zásobování rozhodl,  že se tyto příjmače budou posílat na pobočky pro Moravu a tyto televizory budou prodávány v oblasti Brna a Zlína (tedy pro historickou přesnost Gotvaldova).V těchto oblastech je koncentrace těchto příjmačů dosti vysoká.

Tesla Pardubice se vyznačovala tím, že její konstruktéři navrhovali příjmače zcela jinak, než  v ostatních závodech n.p. Tesla.

Používali netradiční elektronky a netypické zapojení obvodů.Jejich konstrukce považuji za vrchol spolehlivosti a jakosti.Proto co bylo kvalitní a vybočovalo z řady muselo za "komárů" zaniknout a tedy výroba televizorů v Pardubicích byla posléze utlumena.Po revoluci jsem natrefil na pár pamětníků, kteří se podíleli na výrobě televizorů v Pardubicích a stále to byli nadšenci. Škoda že pardubická Tesla skončila po revoluci tak jak skončila rozprodejem, tedy bezva tunelem.

V mém příjmači se přede mnou vrtal nějáký samouk.Trochu pocuchal VN trafo a kanálový volič.U trafa jsem upravil poškozenou cívku pro VN napětí pospojením přerušeného vinutí  v 5-ti blocích cívky.Tímto došlo ke snížení počtu závitů o cca 20 %.V kanálovém voliči jsem vyměnil pár odporů, zaměnil osazenou elku na vstupu ECC84 za původní  6CC42.

Koncový stupeň je u první varianty tohoto příjmače osazen dvěma diodami PY83 nebo evropskými ekvivalenty 20Y40.

V rozkladové části jsem vyměnil elku UBL21,která měla přerušené žhavení a již zmiňované kondíky v sekci TV Mánes . 

Po zapojení příjmače do sítě nastalo očekávání co bude.Příjmač najel, obrazovka se rozsvítila a došlo k nastavování příjmače. Při nastavování obvodů synchronizace  při jednom vypnutí příjmače a výměně  zjištěného vadného kondíku televizor již nenajel tak, aby pracovaly i rozklady. Na obrazovce byl jen zářící bod.

Po několika denním kutění , jsem tuto práci vzdal a začal shánět servisní dokumentaci, protože některé obvody v tomto příjmači jsou opravdu neobvyklé.Když se mi ji podařilo sehnat svitla naděje na oživení příjmače.Jenže  tentokrát se již neobjevil ani bod na obrazovce. Po delším pátrání jsem přišel na to , že obrazovka má porušeno vakuum a následně jsem zjistil, že v prostoru vychylovacích cívek je hrdlo obrazovky zlomené.

Tady rekonstrukce elektro obvodů nadluho skončila. Pustil jsem se do rekonstrukce skříně, která nebyla v nejlepší kondici a současně jsem sháněl novou obrazovku 430QP44 a VN trafo.Telka byla uvnitř trochu plesnivá, viz. pohled na skříň s demontovaným šasi, kde na obrazovce je trochu  bílé plísně.Kdo hledá najde, trafo se mi podařilo objevit u jednoho vybrakovaného kusu u nás ve městě ve sběrném dvoře a obrazovku jsem sehnal na inzerát ze stránek HRČS.

Následovala montáž nového VN trafa a obazovky. Po zapojení a nastavení iontové pasti TV hraje telka bez závad.

U tohoto příjmače je  napájení elektronek řešeno přes dvě autotrafa a elky jsou zapojeny serioparelelně. nažhavení elek je rychlé a televizor pracuje  do 30 s.Síťový spinač má tři polohy Vypnuto, provoz zvukové části - příjem rozhlasu FM, plný televizní provoz.

Standartně byly kanálové voliče příjmače osazeny cívkami pro dva kanály, ten v moravském provedení měl i cívky na  kanál č. 9 Kojál.

Zvukový přednes tohoto příjmače je výborný,basy typické pro elektronkové příjmače umocněné velkou skříní.

 

Náhledy fotografií ze složky Tesla TV 4203A Athos

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Athos 4203 A

(aurel janscak, 27. 2. 2012 10:17)

Dobrý den,prosím o radu,kde by som mohol kúpiť televizor Athos?Ďakujem
00421 905 701 831

Re: Athos 4203 A

(ww, 14. 2. 2013 14:02)

zdravim, nabízím k prodeji televizor athos ... kontatkujte me na cisle 00420775510707 dekuji