Jdi na obsah Jdi na menu
 

TV Minitesla 4156 AB

20. 8. 2010

p1050828.jpgJedná se o přenosný TV příjmač vyráběný v kooperacis firmou  Iskra z  bývalé Jugoslávie.Od ní pochází základová deska osazená na tehdejší dobu u nás nedostupnými polovodičovými součástkami.

Příjmač se vyráběl v několika barevných kombinacích. Viděl jsem bílou, žlutou, pomerančovou, červenou. Pokud máte někdo jiné barevné provedení pošlete foto.Vzhled skříně trochu připomíná styl "Brusel".Že se jedná o zdařilý dezingový výtvor svědčí i to , že uvedený televizor byl vystaven jako exponát v replice panelákového bytu z 80. tých let v Praze.Rozhodně je povedenější než jeho nástupce Darija, Pluto nebo Merkur. Tyto TV jsou již jen klasickými plastovými krabicemi bez invence.

Základní deska se vyráběla v několika verzích. Má verze je osazena těmito součástkami:

IO: CA 3068, TAA 691

NF konec není osazen IO TBA 800 ale dvojicí tranzistorů na chladiči viz. foto v příloze

Řádkový rozklad je osazen tranzistorem B206 a diodou AY 102

Telku jem koupil na Aukru a při zaslání se opět projevily schopnosti státního podniku Česká pošta a.s. Přestože byl balík označen jako křehký a telka byla dobře zabalená televizor měl vytrženou  obrazovku a prasklou dolní část skříně. Vše se podařilo slepit lepidlem na tvrdé plasty a zpevnit tavnou pistolí s lepidlem,viz. foto v příloze. Skříň je jinak na své stáří cca 30 let(přístroj byl vyroben dle štítku v roce 1977)  v perfektním stavu včetně neporušené teleskopické antény. Výrobní číslo přístroje je 1 607 610.

Po komletní  demontáži základové desky, obrazovky, trafa s usměrňovačem a všech  ostatních ovladacích prvků  jsem provedl umytí obou dílů skříně, ovladacích knoflíků, přívodní šńůry.

Desku jsem zbavil prachu,zkontroloval  elektrolyty v napaječi, prostříkl kontoxem  potenciometry zvuku, jasu a kontrastu a zpětně sestavil příjmač.V příjmači byla v minulosti provedena jediná oprava a to výměna síťového vypínače spřaženého s potenciometrem hlasitosti.Základní deska byla netknutá,obrazovka je původní.

Příjmač pracoval na první zapojení,nepotřeboval žádné nastavení pouze bylo nutno naladit příjmané programy na čtyři osazené mechanické předvolby.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky TV Minitesla 4156 AB